Slováci

30. října 2013 v 21:59 |  Národy a jazyky
(Sloveni,Slověnci)-socialistický národ západoslovanského původu,který žije ve Slovenské socialistické republice v počtu asi 5 miliónů lidí.Malé národnostní menšiny žijí též v Maďarsku, Jugoslávii a jinde,část Slováků emigrovala koncem 19. a ve 20.století do USA,Kanady atd. Slovenština je jedním ze západoslovanských jazyků,blízká češtině a polštině.
Původ Slováků sahá do 6.století n.l., kdy Nitrané s dalšími západoslovenskými kmeny přišli na území Slovenska a zde se usadili. V 9.století byli součástí Velkomoravské říše,po jejím pádu si v letech 907-1200 celé území podmanili Maďaři. Přemyslovci sice načas připojili části Slovenska k Českému státu,ale již na počátku 11.století je znovu ovládli Árpádovci, kteří zde vytvořili hraniční uherské vojvodství(Belo,Gejza aj.). Od poloviny 12.století se začali na stř. Slovensku usazovat němečtí kolonisté, z jihu pronikali Maďaři. V tomto období zanikla slovenská etnika v Bukových horách,Matře,Ostřihomsku a Zadunajsku na území dnešního Maďarska. Slovensko se stalo po hornickém povstání v letech 1522-1526 součástí monarchie rakouských Habsburků. V 18. a 19.stol. zesílil proces národní obrody a vyvrcholil v buržoazně demokratické revoluci v r. 1848-1849. Rozvoj dělnického hnutí a národně osvobozenecký boj Slováků umožnil vytvořit ihned po 1.sv. válce samostatný československý stát(1918),v němž však Slováci byli v podřízeném postavení.V době fašistické německé okupace vznikl na Slovensku kolaborantský klerofašistický slovenský stát(1939-1945). Po 2.sv. válce vznikla československá lidově demokratická republika,jejíž vývoj byl dovršen v r.1968 vyhlášením federativní socialistické republiky,v níž žijí Češi a Slováci jako 2 rovnoprávné národy v socialistickém společenství 2 národních států./
Tolik z knihy-Abeceda národů,ale od té doby se toho trochu změnilo,takže ,co bylo socialistické,už není a není už ani Jugoslávie a kromě toho,zapomněli uvést období za vlády Boleslava Chrabrého,kdy na začátku 11.století prakticky celé Slovensko,společně s Moravou,Slezskem a dnešní Lužicí , patřilo na několik let Polsku.A překvapivě zapomněli i na dobu krátce po 1.sv. válce,kdy byla ustavena se sídlem v Prešově- Slovenská republika rad.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama